fbpx

Członkowie Służb Europejskich CHARIS

W dniach 23-25 kwietnia Europejski tymczasowy zespół koordynujący organizuje pierwsze europejskie spotkanie na Zoom, aby przygotować pierwszą oficjalną europejską Kontynentalną Służbę Komunii CHARIS.

Niespodzianką był skład pierwszej Międzynarodowej Służby Komunii CHARIS w 2019 roku. Dwaj przedstawiciele z kontynentu europejskiego, Paolo Maino i Etienne Mellot, musieli pracować na szczeblu europejskim: stworzyć europejski przejściowy zespół koordynujący, pomóc w tworzeniu Krajowych Służb Komunii oraz przygotować Europejską Służbę Komunii. Wszystko zgodnie z pierwszym statutem CHARIS, przedstawionym przez Watykan w 2018 roku.

Członkowie europejskiego tymczasowego zespołu koordynacyjnego to:

Paolo Maino (Włochy)
Etienne Mellot (Francja)
Cathy Brenti (Francja)
Gerard Farrell (Szkocja)
Oscar Puebla Martin (Hiszpania)
Zoltan Vegh (Węgry)
Kees Slijkerman (Holandia)

Paolo był nieznany na europejskim poziomie, więc poprosiliśmy go, aby opowiedział trochę więcej o sobie i swoich priorytetach dla CHARIS.

Kim jest Paolo Maino?

Paolo Maino mieszka w Riva del Garda we Włoszech, gdzie również urodził się w 1948 roku. Jest żonaty z Elianą Aloisi. W 1979 roku doświadczył chrztu w Duchu Świętym. Niedługo potem, w tym samym roku, wraz z żoną i ks. Domenico Pincelli założył Stowarzyszenie Via Pacis. Wspólnota ta narodziła się w kontekście katolickiej duchowości charyzmatycznej i została uznana przez Papieską Radę ds. Świeckich jako Międzynarodowe Prywatne Stowarzyszenie Wiernych w 2014 roku. Paolo był prezesem tego Stowarzyszenia do 2019 roku.

Pracował jako nauczyciel religii w liceach. W 1994 roku założył Stowarzyszenie Via Pacis Onlus i był jego prezesem do 2012 roku. Stowarzyszenie to działa na rzecz najuboższych poprzez projekty ewangelizacyjne i samorozwojowe w osiemnastu krajach.

Uzyskał doktorat z teologii ze specjalizacją z liturgii pastoralnej. Jego praca magisterska dotyczyła postmodernizmu w Kościele i odnowy charyzmatycznej.

Od 2006 roku jest dyrektorem kwartalnika Sulla Via della Pace. Brał udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach i wydarzeniach kościelnych jako prelegent. Od 2018 roku jest członkiem Międzynarodowej Służby Komunii CHARIS (ISCC) jako przedstawiciel Europy.

Paolo jego priorytety dla CHARIS

Paolo: „Papież Franciszek na Międzynarodowej Konferencji Liderów RCC, która odbyła się w czerwcu 2019 r., Wezwał nas, abyśmy„ świadczyli o jedności w różnorodności .,,aby wszyscy mogli tam mieszkać jako członkowie jednej rodziny, rodziny, w której żaden członek nie jest ważniejszy niż inny, ani ze względu na wiek, inteligencję czy zdolności…".

Uważam, że jest to największe wyzwanie, jakie mamy jako członkowie Międzynarodowej Służby Komunii Charis (ISCC). Jak urzeczywistnić jedność? Tam, gdzie są dobre relacje, nie zgadzaj się na to, popraw je! Tam, gdzie relacje są zrujnowane, miej odwagę walczyć o spotkanie z drugim! Tam, gdzie są gorzkie doświadczenia, nie czekaj!  (...) To tylko kilka działań, które dają odpowiedź na wezwanie Jezusa „Aby wszyscy byli jedno, aby świat uwierzył" (J 17,21).

Jeśli nie będziemy czynić wymiaru jedności coraz bardziej naszym, będziemy skazani na tworzenie pięknych rzeczy, ale bez wydawania trwałych owoców. (...). Prawdziwa jedność obejmuje chęć przyjęcia bogactwa wyzwań, opracowując je, aby przekształcić je w pozytywne bodźce.

Jedność nie jest zobowiązaniem etycznym, ale jest wizją i darem Boga dla ludzkości na drodze do coraz głębszej komunii. Jako członkowie ISCC powinniśmy zawsze mieć odwagę przypominać, jakie jest nasze zadanie: słuchanie, nowe relacje, dialog, szacunek dla każdej tożsamości i indywidualnych ścieżek, pomocniczość, umiejętność czekania na innych… powiedz nam jeszcze raz, że jesteśmy grupą służby, a nie grupą rządzącą".

Rekolekcje Rodzinne - Turnus ewangelizacyjny
eREO - diec. warszawsko-praska
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Masz już konto? Zaloguj się tu
Gość
piątek, 24 wrzesień 2021
Jeśli chcesz się zarejestrować, prosimy wypełnić następujące pola: nazwa użytkownika i imię i nazwisko.

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://odnowa.org/

e-Prenumerata

40PLN/1 rok

Prenumerata dotyczy dostępu do internetowego kwartalnika Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym na rok 2021.

CZYTAJ ARTYKUŁY

"Zeszyty Odnowy w Duchu Świętym" powstały w 1994 r., jako pismo formacyjne dla grup modlitewnych. Były czytane przez ludzi, którzy chcieli świadomie i odpowiedzialnie przeżywać swoją wiarę i prowadzić innych do Jezusa.

Twoje konto w Bibliotece Formacji

Nie masz aktywnych subskrypcji

Ostatnie wsparcia

Anna Smyk
50.00zł 4 months temu
Anonim
100.00zł 4 months temu