fbpx

Dlaczego Formacja Rodzin? 
Przed wakacjami Pasterze i Liderzy odnowy lubelskiej podjęli kroki, aby zainicjować ponadwspólnotową diakonię rodzin, która będzie zajmować się przygotowaniem formacji małżeństw, dzieci i młodzieży. W tym celu liderzy zaprosili wspólnotowe małżeństwa, aby mogły podzielić się swoim doświadczeniem i oczekiwaniami dot. formacji. Tak powstała Rada, która dziś składa się z pięciu małżeństw. W czerwcu 2019r. przedstawiciele naszej diecezji Karol i Karolina uczestniczyli w pierwszym spotkaniu Krajowej Diakonii Małżeństw w Magdalence. Za nami kolejne spotkania organizycyjne w Warszawie i w diecezji oraz wyzwanie utworzenia formacji skierowanej dla dzieci i młodzieży, która będzie równolegle towarzyszyć spotkaniom małżonków.

 


FORMACJA ODNOWA RODZINOM - ROK I

Formację diecezjalną rozpoczniemy już w styczniu. Spotkania będą odbywać się raz w miesiącu tj. 18 stycznia, 29 lutego, 28 marca, 18 kwietnia, 9 maja, 13 czerwca w godzinach od 8:30 do 15. W czasie wakacji zaprosimy chętne rodziny na przygotowane dla nich rekolekcje. Warsztaty w naszej diecezji poprowadzą specjalnie zaproszeni goście oraz związani z Odnową Norbert i Joanna Dawidczykowie. Tak piszą o swojej przygodzie z formacją rodzin:

Katolicką Odnową w Duchu Świętym razem z Asią, moją żoną, jesteśmy związani od ok. 20 lat. Mniej więcej 12 lat temu, w trakcie naszej odnowowej drogi, poczuliśmy w sercu przynaglenie do posługi na rzecz małżeństw. Odczytaliśmy to jako „powołanie w powołaniu”. Sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy, nie była łatwa, bo w ramach działań grup Odnowy, nie było w naszej diecezji i diecezjach sąsiednich takiej posługi. Wyglądało na to, że po raz kolejny musimy „przełamywać lody” niedowierzania, sceptycyzmu i niezrozumienia ze strony innych. Podjęliśmy się tego zadania, mając w sercu nadzieję, że to Boża wola. Dzisiaj, z perspektywy czasu, widzimy, że to było jednak Boże prowadzenie. Pan Bóg zapragnął tej posługi i zaczął wzywać do niej i nas i wielu ludzi, których spotkaliśmy na drodze życia. Posługę zaczęliśmy od organizacji weekendów dla małżeństw. Potem pojawiły się jednodniowe dni skupienia dla małżeństw, podczas których dzieliliśmy się zdobywaną wiedzą i doświadczeniem. W ostatnich 6 latach zaczęliśmy także współtworzyć tygodniowe rekolekcje wakacyjne. Ilość chętnych, z roku na rok rosła, co pokazywało, jak duże jest zapotrzebowanie na taki rodzaj działalności. Obecnie jest tak, że z zapełnieniem poszczególnych turnusów chętnymi nie mamy żadnych problemów.

Kilka miesięcy temu w naszych sercach zrodził się pomysł, aby posługa, którą prowadzimy, jeszcze bardziej się poszerzyła. W związku z tym pomyśleliśmy, aby zebrać rodziny związane z Odnową, którym zależy na dzieleniu się swoim doświadczeniem i zorganizować je w jedną grupę. W ten sposób moglibyśmy skumulować nasze talenty i razem robić więcej niż do tej pory. Wiedzieliśmy, że z tworzeniem naszych rekolekcji związało się kilka rodzin. Myśleliśmy o nich jako o przyszłych członkach takiej grupy i rzeczywiście nie zawiedliśmy się.

Ponieważ od kilku lat byłem wiceprzedniczącym Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce, zaproponowałem Radzie stworzenie odpowiednika diakonii Młodzi Młodym, tylko pracującego na rzecz małżeństw. Po wyrażeniu przez Radę zgody, ruszyliśmy do dzieła. Zebraliśmy, łącznie z nami, 10 rodzin, które mają już pewne doświadczenie posługiwania na rzecz innych rodzin poprzez rekolekcje wakacyjne czy weekendy formacyjne. Diakonia oficjalnie powstała jesienią 2016 r. Jednak potrzebowaliśmy wspólnego spotkania, rozeznawania i określenia celów. W dniach: 29 grudnia 2016 r. – 1 stycznia 2017 r. zorganizowaliśmy w domu rekolekcyjnym w Surażu, w archidiecezji białostockiej, warsztaty dla nowo powstałej grupy. Był to czas formacji duchowej, małżeńskiej i wspólnego rozeznawania, jak Pan Bóg chce nas prowadzić w tej nowej posłudze. Wspólny wyjazd był czasem poznawania się i przyglądania się zadaniom, które stoją przed nami.

Refleksję prowadziliśmy w blokach tematycznych, na które składały się: nauczanie i ćwiczenia praktyczne. W podejmowanych treściach mówiliśmy o życiu duchowym każdego chrześcijanina, a potem zastanawialiśmy się, w jakim momencie wędrowania z Panem Bogiem jesteśmy. Próbowaliśmy też w grupach roboczych, określić problemy polskich rodzin oraz szukać sposobów zaradzenia im, oczywiście w miarę możliwości. W ramach przygotowania do posługi wprowadziliśmy także kilka ćwiczeń psychologicznych, aby w ten sposób zdobywać nowe umiejętności i być bardziej kompetentnymi w pełnionej w posłudze.

W sobotę wieczorem słuchaliśmy nauczania na temat rozeznawania, a potem modliliśmy się o nazwę dla diakonii, która najtrafniej wyrażałaby rodzaj posługi i jej cele. I tak zrodziła się nazwa: „Odnowa Rodzinom”. O 20.30 w sobotę rozpoczęliśmy wspólną zabawę sylwestrową, w której dominowały tańce, np. salsa, wspólne zabawy, długie rozmowy i przyjacielska atmosfera.

W trakcie warsztatów codziennie przeżywaliśmy Eucharystię oraz podejmowaliśmy modlitwę Słowem Bożym. Z piątku na sobotę każda rodzina miała 60 minut na nocną adorację Pana Jezusa w kaplicy.

Wyjazd był bardzo potrzebny. Dzięki niemu poznawaliśmy się nawzajem poprzez pracę w małych czy większych grupach. Okazją do zadzierzgiwania relacji stały się też liczne rozmowy i oczywiście zabawa sylwestrowa. Na warsztatach podejmowaliśmy pracę nas sobą w sferze duchowej i psychologicznej. Ufam, że ten wyjazd i włożony w niego trud oraz dalsza praca naszej diakonii, będą przynosiły błogosławione owoce. Ciekaw jestem, ku czemu Pan Bóg poprowadzi nas dalej ? Będziemy o tym pisać w przyszłości.

Jednym z celów istnienia diakonii „Odnowa Rodzinom” jest posługa na rzecz małżeństw i rodzin na terenie całej Polski. Podjęliśmy postanowienie, że jesteśmy gotowi pojechać w różne rejony Polski, aby dzielić się naszym doświadczeniem. Bardzo chcielibyśmy, aby posługa na rzecz małżeństw była stałym elementem działań grup Odnowy w Polsce, a nie tylko sporadycznym, jednorazowym doświadczeniem. Z informacji, które posiadamy, wynika, że w ponad połowie diecezji w Polsce nie ma żadnych inicjatyw na rzecz małżeństw! W pozostałych takie działania są sporadyczne. Do wyjątków należą diecezje, gdzie grupy Odnowy taki rodzaj posługi traktują jako coś stałego. Chcemy wpływać na zmianę tej sytuacji. Postawiliśmy sobie ambitny plan tworzenia diecezjalnych „odnóg” tej diakonii, czyli zachęcania liderów i koordynatorów Odnowy do budowaniu struktur diecezjalnych na rzecz rodzin. Wierzymy, że jest to możliwe. Potrzeba tylko chętnych ludzi, którym leży na sercu los innych małżeństw. Pierwsza z „odnóg” powstała w archidiecezji warmińskiej, co jest naszą wielką radością! To dowodzi, że tworzenie takich grup jest możliwe!

Owocem spotkania Odnowa Rodzinom w diecezji lubelskiej będą podręczniki dla małżonków, które w przyszłości posłużą małżeństwom z innych diecezji.

Temat pierwszego roku: „Jak budować jedność i szczęście w małżeństwie?”
Każde spotkanie kończymy Eucharystią. W przerwach przygotowaliśmy dla Państwa serwis kawowy i ciastka. Dzieci zostają pod opieką naszych opiekunek przez cały czas spotkania z wyłączeniem Eucharystii.

Spotkanie I - 18 stycznia: „W gąszczu małżeńskich uczuć i oczekiwań” 
I blok konferencyjno – warsztatowy: „Czym jest jedność w małżeństwie?”

II blok konferencyjno – warsztatowy: „Jak nie pogubić się w świecie małżeńskich uczuć?”

Spotkanie II – 29 lutego: „Siła w różnorodności”
I blok konferencyjno – warsztatowy: „Jak poznanie samego siebie wpływa na
budowanie małżeństwa?”
II blok konferencyjno – warsztatowy: „Siła w różnorodności, czyli męski i
kobiecy punkt widzenia”.

Spotkanie III – 28 marca: „Małżeńska rozmowa sposobem na życie”
I blok konferencyjno – warsztatowy: „Jak rozmawiać, aby się dogadać?”
II blok konferencyjno – warsztatowy: „Jak mówić, aby mniej ranić ? – blokady komunikacyjne”

Spotkanie IV – 18 kwietnia: „Jak wczoraj wpływa na małżeńskie dzisiaj?”
I blok konferencyjno – warsztatowy: „Dlaczego przeszłość się wlecze za nami ?”
II blok konferencyjno – warsztatowy: „Jak kształtować relację my – rodzice – teściowie?”

Spotkanie V – 9 maja: „Wisienka na torcie, czyli arkana małżeńskiej alkowy.”
I blok konferencyjno – warsztatowy: „Czy istnieje seks po katolicku?”
II blok konferencyjno – warsztatowy: „Jak cieszyć się życiem intymnym?”

Spotkanie VI – 13 czerwca: Podejmiemy temat, który zaproponują uczestnicy i podsumujemy cykl spotkań.

OPIEKA NAD DZIEĆMI
Szczegóły dot. programu dla poszczególnych grup wiekowych podamy wkrótce. Opieka nad dziećmi obejmuje warsztaty teatralne, taneczne, artystyczne, formację (kerygmat w formie przystosowanej do grupy wiekowej), gry i zabawy.

Kraj
Drodzy Bracia i Siostry! Życie z Jezusem w mocy Ducha Świętego to przygoda i nieustanne zaproszenie do ,,nowego”, to hasło możemy realizować...
Drodzy Bracia i Siostry! Z narodzeniem Jezusa wiąże się wiele niespodzianek. Maryja osłoniona mocą Najwyższego zaufała Bogu i pozwoliła mu się...
Zapraszamy na wyjątkowe Seminarium przygotowane przez służby CHARIS oraz opracowane na potrzeby naszego kraju przez SESA Polska.
Dziękujemy za zainteresowanie spotkaniem. transmisję możemy obejrzeć bezpłatnie na https://dobremedia.org
Dzisiaj w Częstochowie miało miejsce spotkanie zespołu inicjującego powstanie Krajowych Służb Komunii CHARIS (CNSC). Spotkaniu przewodniczył bp...
Regiony
IV Katolickie Forum Charyzmatyczne w Śremie „Maryja, pełna łaski” Kiedy? 17 października 2020 r Gdzie? Parafia bł. M. Kozala w Śremie, ul....
„Nabierzcie Ducha, podnieście głowy” PRZEJDŹ DO FORMULARZA ZAPISÓW albo oglądaj on-line Ideą spotkania jest doświadczenie żywego Pan Jezusa, poprzez...
Karolina to nasza Siostra ze wspólnoty - pisze ks. Rafał Koptas, koordynator diec. białostockiej. Dziś jest w potrzebie i nie chcemy przejść...
Jesteśmy małżeństwem od ponad 24 lat. Z każdym rokiem coraz szczęśliwszym. Z Odnową związaliśmy się prawie tyle samo lat temu i jest to równie udany...
W dniach 14-16 lutego 2020 r. w ośrodku rekolekcyjnym „Nadzieja” w Wybrzeżu k. Dubiecka odbył się kolejny weekend formacyjny przemyskiej Odnowy, w...
Charis
Ponad miesiąc temu Zespół inicjujący Krajowe Służby Komunii CHARIS podjął pierwsze działania w kierunku ustanowienia tej służby w naszym kraju. Po...
PRZESŁANIE CHARIS W PRZYGOTOWANIU DO PIĘĆDZIESIĄTNICY 2020 O. Raniero Cantalamessa OFMCap Dzieje Apostolskie tak opowiadają o tym epizodzie z życia...
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego rozpoczyna działalność Charis, czyli nowy organizm, zajmujący się koordynacją całej Katolickiej Odnowy w Duchu...