fbpx

 

Duchowe owoce naszego osobistego spotkania z Bogiem, podczas codziennego rozważania Jego Słowa, są naszym darem dla osób, z którymi spotykamy się w małej grupie dzielenia. Tak jak ktoś komu obrodził jego sad przynosi najpiękniejsze jabłka, gruszki i inne owoce na wspólną ucztę, tak każdy z nas przynosi najpiękniejsze owoce na ucztę duchową. Widzimy wtedy niezwykłe bogactwo Bożej prawdy, piękno i dobro, miłość i moc Boga, który przemienia nasze życie.

 

Przygotowanie do dzielenia się wiarą w małej grupie:

 • Co Pan (przez rozważane w tym tygodniu Słowo) powiedział do Ciebie osobiście? Do czego Cię konkretnie wezwał, zaprosił?
 • Jak odpowiedziałeś? Co postanowiłeś z Bożą pomocą zmienić? Czy to uczyniłeś? Jak zmieniło to Ciebie i Twoje relacje z innymi?

Na spotkaniu małej grupy dzielimy się wiarą czyli tym, co odkryliśmy, usłyszeliśmy i jak odpowiedzieliśmy na to Bogu, czyli jakie podjęliśmy decyzje i co z pomocą Ducha Świętego zrobiliśmy. Dzięki temu możemy rozpoznać, zobaczyć, zrozumieć działanie Boga w naszym życiu. Wspólnie poznajemy Boga i widzimy jak współpraca z Jego łaską przemienia nas i nasze relacje z innymi ludźmi. Stajemy się świadkami, składamy świadectwo, gdyż doświadczamy działania Boga w nas: w swoim umyśle, sercu, duchu. Celem świadectwa jest dzielenie się tym, co otrzymałem od Boga, czyli mówienie o tym, co On mi wyjaśnił, pokazał, uczynił. Dlatego skupiamy się na łasce i darze Boga, a nie ludzkich poglądach. Zazwyczaj ma to miejsce podczas spotkania modlitewnego całej wspólnoty. Mała grupa liczy ok. 5-6 osób i gromadzi się wokół animatora wyznaczonego przez Lidera lub Pasterza wspólnoty. Animator grupy czuwa nad tym, aby każdy mógł się wypowiedzieć. Dba też, by atmosfera sprzyjała budowaniu zaufania, oraz by każdy uczył się słuchać innych itd.

Dzielenie w małej grupie dotyczy tematu rozważanego w danym tygodniu. Każdy z uczestników stara się na miarę swojej otwartości, podzielić się z innymi swoim doświadczeniem łaski, którą w tym czasie odkrył. Dla jasności wypowiedzi można skorzystać z pytań:

 • Które Słowo (zagadnienie danego dnia) najbardziej mnie poruszyło? (zmiana wewnętrzna subiektywna np. zrozumiałem, że przyczyną moich wewnętrznych problemów jest mój upór, Pan Bóg wyprowadza mnie z perfekcjonizmu). Jaki swój problem zrozumiałem?
 • O co konkretnie poprosiłem (lub chcę prosić) Boga? Co w tej dziedzinie już zrobiłem? Co się przez to zmieniło? (zmiana obiektywna np. pojednałem się z siostrą)

Po dzieleniu (po wypowiedzeniu się  wszystkich uczestników grupki) następuje krótka modlitwa równoczesna, dotycząca konkretów.

CO DOKONUJE SIĘ NA SPOTKANIU GRUPY?

 • W krótkiej modlitwie prosisz o doświadczanie obecności Boga tu i teraz, otwarcie na Jego łaskę i dar poznania rzeczywistości duchowej, by odkrywać, jaki jest Bóg i do czego nas zaprasza.
 • Słuchasz, co Duch Święty mówi przez świadectwa osób dzielących się swoim spotkaniem z Bogiem podczas codziennego rozważania Słowa Bożego.
 • Sam też mówisz, co odkryłeś, jako naukę skierowaną do Ciebie w tym tygodniu. Możesz przynieść swój dziennik duchowy, by zaglądać do notatek. Twoje dzielenie się własnymi refleksjami jest darem dla innych osób z grupy.
 • Włączając się w modlitwę grupki dzielenia na zakończenie prosisz, aby Słowo Boga wypełniło się w życiu każdego z was.

Na spotkaniu małej grupy dzielenia obowiązują pewne ZASADY. Mają one pomóc nam w nawiązaniu relacji nowego rodzaju, zupełnie innych niż znane nam dotąd w świecie. Są to relacje, jakich pragnie dla nas Bóg. Jezus uczy nas spotkać drugiego człowieka bez uprzedzeń, szczerze przyjąć go takim, jakim dziś jest, bez osądzania, pouczania, naprawiania i rywalizacji.

ZASADY SPOTKANIA W GRUPIE DZIELENIA

 • W czasie spotkań dziel się tylko swoim osobistym przeżyciem,
  a nie ogólnymi stwierdzeniami. Nie używaj formy: „powinno się”, „człowiek musi” Wypowiadaj się w pierwszej osobie („Ja”)
 • Pamiętaj, że każde spotkanie ma konkretny cel i temat, więc unikaj wątków małoistotnych i pobocznych.
 • Nie zachęcaj do dyskusji ani jej nie rozpoczynaj. Nie napominaj. Nie oceniaj, nie komentuj. Wypowiedź twoja i innych nie jest dobra ani zła – jest po prostu osobistym przeżyciem.
 • Nie musisz ani przyjąć ani odrzucić wypowiedzi innych.
 • Nie chwal innych, nie potwierdzaj niczego, ani nie udzielaj rad, ani nie pytaj. Pytanie może dotyczyć jedynie twojego problemu.
 • Nie przerywaj milczenia. Nie spiesz się. Każdy potrzebuje czasu, aby się wypowiedzieć. Stopień szczerości początkowo jest bardzo ograniczony. Otwarcie przychodzi z czasem. Tak, jak tobie, innym też nie jest łatwo mówić o sobie.
 • Nie musisz mówić wszystkiego. Ale to, co mówisz musi być prawdziwe i ważne.
 • Jesteś zobowiązany do dyskrecji. Całe spotkanie grupy jest objęte tajemnicą – to pozwala zbudować klimat zaufania.

Osoby, które pragną skorzystać jak najwięcej, wkrótce odkryją, że każdy  zaproponowany element ma swoje wyjątkowe znaczenie:

Modlitwa jest wyrazem naszej wiary, warunkiem uzyskania łaski, w konkretnej dziedzinie, a ostatecznie prowadzi do głębokiej przemiany serca, sposobu myślenia, działania i postawy.

Dziennik duchowy pozwala zapamiętać rozważane Słowo Boże i objawioną zbawienną dla nas prawdę. Wracając kiedyś do tych notatek możemy zobaczyć jak Bóg nas uzdrawiał, prowadził i kształtował na swoje córki/ synów.

ZAPISZ SIĘ NA INTERNETOWE SEMINARIUM UZDROWIENIA WEWNĘTRZNEGO

Kraj
Dziękujemy za zainteresowanie spotkaniem. transmisję możemy obejrzeć bezpłatnie na https://dobremedia.org
Dzisiaj w Częstochowie miało miejsce spotkanie zespołu inicjującego powstanie Krajowych Służb Komunii CHARIS (CNSC). Spotkaniu przewodniczył bp...
W Lublinie odbyły się pierwsze Ogólnopolskie Warsztaty Projekt Woda Żywa . Celem warsztatów było przygotowanie wspólnot Odnowy do prowadzenia...
W piątek i w sobotę 19-20 czerwca 2020r. w Borzęcinie Dużym odbyło się spotkanie Krajowego Zespołu Koordynatorów (KZK) Katolickiej Odnowy w Duchu...
Aktualizacja (zapisy na seminarium bedą odbywać się przez Bibliotekę formacji) Zapraszamy serdecznie do postawienia kolejnego kroku wiary, jakim...
Regiony
IV Katolickie Forum Charyzmatyczne w Śremie „Maryja, pełna łaski” Kiedy? 17 października 2020 r Gdzie? Parafia bł. M. Kozala w Śremie, ul....
„Nabierzcie Ducha, podnieście głowy” PRZEJDŹ DO FORMULARZA ZAPISÓW albo oglądaj on-line Ideą spotkania jest doświadczenie żywego Pan Jezusa, poprzez...
Karolina to nasza Siostra ze wspólnoty - pisze ks. Rafał Koptas, koordynator diec. białostockiej. Dziś jest w potrzebie i nie chcemy przejść...
Jesteśmy małżeństwem od ponad 24 lat. Z każdym rokiem coraz szczęśliwszym. Z Odnową związaliśmy się prawie tyle samo lat temu i jest to równie udany...
W dniach 14-16 lutego 2020 r. w ośrodku rekolekcyjnym „Nadzieja” w Wybrzeżu k. Dubiecka odbył się kolejny weekend formacyjny przemyskiej Odnowy, w...
Charis
PRZESŁANIE CHARIS W PRZYGOTOWANIU DO PIĘĆDZIESIĄTNICY 2020 O. Raniero Cantalamessa OFMCap Dzieje Apostolskie tak opowiadają o tym epizodzie z życia...
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego rozpoczyna działalność Charis, czyli nowy organizm, zajmujący się koordynacją całej Katolickiej Odnowy w Duchu...
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 9 czerwca 2019 r. rozpoczął działalność CHARIS, czyli nowy organizm, służący koordynacji Katolickiej Odnowy w...