W trosce o zdrowe wspólnoty charyzmatyczne. Spotkanie Krajowego Zespołu Koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce

Z kraju
Typografia
  • Mniejsza Mała Średnia Duża Największa
  • Domyślnie Helvetica Segoe Georgia Times

W dniach 25 i 26 lutego br. w Domu Rekolekcyjnym Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie odbyło się spotkanie Krajowego Zespołu Koordynatorów Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Dzięki transmisji on-line część koordynatorów uczestniczyła w spotkaniu na sposób zdalny. Głównym tematem formacyjnym spotkania była troska o właściwe, duchowe i ludzkie, oblicze wspólnot Odnowy.

Na zaproszenie organizatorów konferencję na temat: „Zdrowa wspólnota i rola koordynatorów w czuwaniu nad właściwym budowaniem wspólnot im powierzonych” wygłosili O. Emil Smolana OP i O. Radosław Broniek OP z Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach. Oprócz praktycznej wiedzy na temat mechanizmów manipulacji pojawiających się we wspólnotach religijnych, prelegenci szczególną uwagę zwrócili na niektóre zagrożenia dotyczące wprost wspólnot charyzmatycznych. Wśród tak zwanych bezpieczników w budowaniu wspólnot wymienili m.in. nie opieranie się tylko na przeżyciach i doznaniach, właściwą formację biblijną i teologiczną opartą na nauczaniu Kościoła, integralne podejście do relacji międzyludzkich, unikanie budowania wspólnot opartych na kulcie jednej osoby i kulcie nieomylności i samowystarczalności własnej wspólnoty.

W spotkaniu uczestniczył również Bp Andrzej Przybylski – delegat KEP ds. Odnowy w Duchu Świętym, który podczas mszy świętej, wskazał na najważniejsze zadania wspólnot Odnowy dzisiaj. Wśród nich wymienił m.in. podjęcie ewangelizacji, zaangażowanie w posługę ubogim oraz większą troskę Odnowy o formację rodzin i młodzieży. Na zakończenie Bp Andrzej Przybylski poprosił wszystkie wspólnoty Odnowy o zaangażowanie w pomoc poszkodowanym w wojnie na Ukrainie i o modlitwę o pokój. Zachęcił też wspólnoty do włączenia się w pokutę Kościoła w Polsce za nadużycia wobec nieletnich, a szczególnie za nadużycia występujące w niektórych wspólnotach charyzmatycznych.

Szczególnym wyrazem łączności w tej pokutnej modlitwie mogą być nabożeństwa Drogi Krzyżowej odprawione w pierwszy piątek Wielkiego Postu. Na zakończenie spotkania omówiono plany Odnowy w Duchu Świętym w Polsce na nadchodzący rok, szczególnie spotkanie liderów i Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy na Jasnej Górze w dniach 20 i 21 maja br. oraz ogólnopolskie rekolekcje dla rodzin zaplanowane na początek lipca w Licheniu. Spotkanie koordynowali przewodniczący KZK Ks. Artur Potrapeluk i Jerzy Malisiewicz.