W wolnym czasie

Czytelnia
Typografia
  • Mniejsza Mała Średnia Duża Największa
  • Domyślnie Helvetica Segoe Georgia Times

Dixit
To gra słowna, która pozwala wejść w świat wyobraźni: powiedziałabym, że baśniowy, czasem surrealistyczny, piękny. Bazuje na skojarzeniach – każdy gracz ma 6 kart z różnymi ilustracjami, jedna osoba w turze podaje skojarzenie do wybranej przez siebie karty (nie pokazując, którą wybrała), a pozostali gracze wybierają spośród swoich kart tę pasującą do hasła – ich zadaniem jest zgadnąć, która karta jest właściwa. Zasady są banalne, ale ta gra na pewno taka nie jest! Pamiętaj, że Twoje skojarzenie nie może być ani zbyt oczywiste, ani zbyt trudne, ponieważ ma to wpływ na punktowanie.

Każda karta to małe dzieło sztuki (autorką ilustracji jest Marie Cardouat), rysunki są piękne, zaskakujące, z każdego można wyciągnąć niesamowitą historię. Dzięki temu, że każdy z nas jest inny i ma odmienne: historię, sposób myślenia i temperament, gra nigdy nie jest taka sama, a jednocześnie pomaga poznać te przestrzenie u siebie i u pozostałych graczy. Integracja przy tej grze to nie tylko świetna zabawa, lecz także rozwój relacji i samego siebie. Ja od kilku lat zawsze najchętniej wybieram tę grę! Kiedy ostatnim razem graliśmy ze wspólnotą, ktoś podsumował tę grę tak: „Z każdej karty można opowiedzieć kerygmat!". Swoją drogą, byłoby to ciekawe ćwiczenie podczas ewangelizacji! :) 

Według mnie Dixit jest dla każdego. Grałam w nią w bardzo różnych grupach – zawsze każdy gracz był zachwycony i na jednej partii nigdy się nie kończyło. Gra nie tylko pobudza wyobraźnię, lecz także prowadzi do tego, że gracze zaczynają „nadawać na tych samych falach".

Taboo
To gra z nieskończoną ilością śmiechu, pomysłów i skojarzeń. Liczba graczy jest nieograniczona, można grać w parach lub w większych grupach. Gra polega na opowiedzeniu podanego hasła, bez użycia przy tym pięciu wymienionych, zakazanych słów. Im więcej haseł drużyna zgadnie w czasie liczonym przez klepsydrę, tym więcej punktów zdobędzie. Drużyny grają na zmianę i w każdej turze odpowiadają kolejni gracze.
 
Gra rozwija kreatywność, jednomyślność, rozumienie innych, ale również własne umiejętności wypowiadania się. Uczy podobnego sposobu myślenia – cała drużyna zaczyna mówić podobnym językiem. Jest bardzo dynamiczna, angażująca wszystkich graczy i zabawna. Moje ulubione momenty to te, kiedy napięcie i ekscytacja są tak duże, że gracze z przeciwnej drużyny zaczynają sobie nawzajem pomagać :)

Proste zasady, duża liczba graczy, współpraca, kreatywność i śmiech sprawiają, że Taboo jest grą idealną

– zarówno podczas imprezy, jak i integracji.